Network Policy Access Server rolünü kuracağımız sunucuda en az  iki adet NIC sahibi olması gerekmektedir. Server Manager’dan Add Roles diyerek Network Policy Access Server rolünü yüklüyoruz. Server Windows Server 2012 ‘de bu rolün adı Remote access olarak değiştirildi.

image001

Routing and Remote Access Services altında çıkan tüm rolleri seçerek kurulumu tamamlıyoruz.

image002

image003

 

Administrative tools’dan Routing and Remote Access Servisini çalıştırıyoruz, servis kapalı olarak gelmektedir. Sağ tıklayıp Configure and Enable seçeneğini seçerek işlemlere devam ediyoruz.

image004

 

Next diyerek devam ediyoruz.

image005

Routing and Remote Access servisinin sunduğu hizmetler listesi gelmektedir. Biz burada NAT seçeneğini seçerek ilerliyoruz.

image006

Bu ekranda ise yazımızın ilk bölümünde bahsettiğimiz public bağlantısını yani network’ün dış bacağı olan adaptör seçerek devam ediyoruz.

 image007

Son olarak finish diyerek configurasyonun ilk aşamasını tamamlıyoruz.

image008

Routing and Remote Service hizmetini açıyoruz ve IPv4 sekmesi altında NAT protokolunun eklendiğini görüyoruz. Bir önceki menüde public bağlantı bacağını ayarladığımız için ekranda adaptörler eklenmiş biçimde gelmektedir,eğer eklenmemiş ise sağ click, new interface ile bu NIC’leri ekliyoruz.

image009

Burada önemli olan NAT’ında mantığı  dış network’e bakan bacağa yani bridge NIC’e çift tıklandığında özelliklerinde “Public interface connected” olduğu ve bu bacaktan NAT’ı etkinleştirdiğimiz “Enable NAT on the interface” seçeneği mutlaka işaretli olmalıdır.

image010

Diğer NIC ise private network’umüze bakan bacağı ayarlamaktır,yine çift click ile özelliklerinde “Private interface conncected to private network” seçeneğide mutlaka belirlenmelidir.

image011

Bu işlemlerden sonra artık NAT servisimiz çalışmaya hazır hale gelmiştir. Artık private (iç) network’ümüzdeki istemciler bu servis sayesinde public (bridge) bacağı üzerinden çıkış sağlayacaklardır.

 

 

 

Yorumlayın