Merhaba,

Mail Enable üzerinde bir grup mailiniz var ve bu grup mailine sadece izin verdiğiniz adreslerin mail atmasını istiyor olabilirsiniz. Örneğin duyuru@okanozbey.com adresine sadece destek@okanozbey.com mail atsın ama info@okanozbey.com bu adrese mail atamasın sadece gelen mailleri alsın.

C:\Program Files\Mail Enable\Config\Filters\Patterns dizinine giderek allowedsenders.txt adında bir text dosyası oluşturuyoruz ve izinli mail adreslerini bu text dosyasına yazarak kayıt ediyoruz.

Allowsenders

Bu senaryo için Sunucu bazlı bir filters oluşturmamız gerekiyor. Filters tabına geliyoruz ve Add Filters tıklıyoruz.

New Filter1

Duyuru yazarak yeni filtremizi oluşturuyoruz.

Duyuru

Filtreyi açtıktan sonra Use a criteria script seçeneğine Edit Script diyerek açıyoruz ve aşağıda ki scripti yapıştırıyoruz.

Edit-Script

FilterResult=0
If not CriteriaMet([ME_FROM],”<REFERENCE><FILE>allowedsenders.txt</FILE><PATH>C:\Program Files\Mail Enable\Config\Filters\Patterns</PATH><REFERENCE>”) AND _
CriteriaMet([ME_TO],”*duyuru@okanozbey.com*”) THEN
FilterResult=1
End IfScript

Scriptin böyle olması gerekiyor.

Save diyerek kayıt ediyoruz.

Add Action bölümünden ise başkalarının mail atması halinde hangi aksiyonları döndüreceğimizi seçiyoruz.

action
Ben Delete Message ve Notifiy Sender seçerek izinsiz gönderimleri direk siliyorum ve göndericiye bu mail adresine mail göndermeye yetkiniz yok hatası döndürüyorum.

Kolay gelsin.

2 Yorum -“MailEnable grup maile sadece izinli adresler mail atsın”

 1. Baran yazmış:

  Merhabalar,
  Öncelikle paylaşımlarınız için teşekkürler aydınlanmamızı sağlıyorsunuz. soruma gelince Sunucumda

  MailEnable Management
  MailEnable Pty Ltd
  Version: 9.03

  Kurulu. mail hesaplarından bazılarının dışarıdan tüm mailleri almasını ama sadece şirket içi adreslerine gönderim yapmasını istiyorum. bunun bir yöntemi var mı sormak istedim.

 2. Oktay yazmış:

  Merhaba Baran Bey, mailbox/ilgili posta kutusu sağ click/ properties/Restrictions/User can only send local domain serçmeniz yeterli olacaktır

Yorumlayın