Geçmiş makalelerimizde dns server servisinin ne işe yaradığından ayrıntılı bir şekilde bahsetmiştik (DNS Server servisi ile ilgili ayrıntılı bilgi almak için buraya tıklayın). Bu makalemizde Windows Server 2008 işletim sistemi üzerine dns server rolünün nasıl ekleneceğini öğreneceğiz.

1-) İlk olarak Start-Programs-Administrative Tools-Server Manager bölümüne tıklıyoruz.

2-) Açılan sayfanın sol tarafında bulunan Roles bölümüne tıklıyoruz. Bu işlemden sonra ekranın sağında çıkan Add Roles bölümüne tıklıyoruz.

3-) Aşağıdaki ekranda da görüldüğü gibi DNS Server bölümünü seçip next ile ilerliyoruz.

4-) Karşımıza DNS Server servisi ile ilgili açıklamaların bulunduğu bölüm gelecektir. Bu bölümü next butonuna basarak geçiyoruz.

5-) Son olarak kurduğumuz servislerin gösterildiği pencere karşımıza gelecektir. Burada yaptığımız işlemleri kontrol edip install butonuna basıyoruz. Kısa bir süre sonra kurulumumuz tamamlanacaktır.

6-) Kurulumdan sonra DNS Server servisini başlatmak için Start-Programs-Administrative Tools-DNS bölümüne tıklıyoruz (Start-Run bölümüne tıklayıp açılan kutucuğa dnsmgmt.msc yazdığımızda DNS Server servisini başlatabiliriz). Aşağıdaki ekranda da görüldüğü gibi DNS Server servisimiz açılacaktır.

Bu makalemizde Windows Server 2008 işletim sistemi üzerine dns server servisinin kurulumunu öğrendik. Önümüzdeki günlerde dns server servisinin kullanımı ile ilgili makaleler hazırlayacağım. Tekrar görüşmek üzere.Şimdilik hoşçakalın.

6 Yorum -“Domain Name System (DNS) Services Kurulumu”

  1. murat uzun yazmış:

    bana daha detaylı bir döküman verebilir misiniz?

  2. tşk ederim güzel bilgi.

  3. güzel paylaşım teşekkür ederim.. ama merak ettiğim şey şu bunu win7 de nasıl yaparım?

Yorumlayın