DNS ve IIS Parking

Bu makalemizde Windows DNS serveri parking olarak kullanmayı anlatacağız bu konuda daha önce birkaç kez istek geldi nasıl yapıldığına dahil ancak pek elle tutulur bir makale yok bu konuda.

DNS sunucumuzu parking olarak kullanabilmemiz için bir tane domainimizin olması gerekiyor. Bu domaine nameserver tanımlayınız. ( Domaini aldığınız firmanın domain yönetim panelinden yapmanız gerekiyor )

Domaini tanımlanan nameservere yönlendireceğiz.

Domain üzerinden Nameserver oluşturma işlemini tamamladık şimdi dns sunucuda bu nameserverlara karşı gelecek A kayıtlarını eklememiz gerekiyor.

Şimdi DNS sunucumuza giderek alan adımız için domain oluşturacağız.

DNS sunucumuza sağ tıklayarak ADD New Zone diyoruz.

Gelecek ekranda klasik kurulum sihirbazına hoş geldin ekranı karşılıyor bizi ve Next mühendisliğine başlayıp devam ediyoruz J

Ekleyeceğimiz zone Primary zone olduğu için Primary zone seçerek devam ediyoruz.


Bir sonraki ekranda domain adını yazarak next diyoruz.

Sonraki ekranda yine birşeyi değiştirmeden next tıklayarak devam ediyoruz.

Dynamic update istemediğim için Next tıklayarak devam ediyorum ve sonraki ekranda Fnish tıklayarak işlemi bitiriyorum. Artık domainim eklendi sıra geldi nameserverları tanımlamaya.

Alan adımı seçtikten sonra sağ tıklayıp Properties giriyoruz ve Nameserver tabına gelip varsa nameserverları sildikten sonra Add tıklayarak biraz önce eklediğimiz dnsleri aşağıda ki gibi ekliyoruz.

DNS ekleme işleminide tamamladıktan sonra artık domainimiz ve dns adreslerimiz sunucumuzu görüyor. Şimdi ise root domain eklememiz gerekiyor. Add New zone tıklayarak domain adına . yazarak biraz önce domain eklemedeki aynı adımları tekrarlıyoruz, evet yanlış okumadınız bildiğimiz nokta J

Şimdi root forward lookup zones altında .(root) adında bir domain geldiğini fark etmişsinizdir.

Şimdi root domaini açıyoruz ve new domain tıklayarak com ve net domainlerini aşağıda ki gibi ekliyoruz.

Net ve com domainlerini new domain tıklayıp ekledikten sonra tekrar sağ tıklayıp new domain diyoruz ve * yazarak domaini ekliyoruz. * domainlerinin altına ise sunucumuzun IP adresini ekliyoruz. Yani son durumun yukarıdaki gibi olması gerekiyor. Com ve net’te yaptığımız işlemin aynısını domain uzantıları için tekrarlamamız gerekiyor ( com.tr, net.tr, gen.tr, gov.tr, edu.tr gibi )

Artık dnslerini dns1.okanozbey.com dns2.okanozbey.com yaptığım herhangi bir domain verdiğiniz ip adresine parking yapılmış olacaktır.

Örnek olarak okanozbey.net alan adının dnslerini dns1.okanozbey.com ve dns2.okanozbey.com olarak güncellemem halinde cmd ‘ye ping okanozbey.com yazdığımda ip adresinin 1.1.1.1 olduğunu görebilirim. Ayrıca sadece okanozbey.com değil random.okanozbey.com ( Wildcard ) olarak düşünebilirsiniz herhangi bir kayıtı sorguladığınız da dahi 1.1.1.1 ip adresine yönlenecektir.

Artık nameserver yönlendirmesi yaptığımız tüm domainler sunucumuza yönlenecek ancak asıl amacımız her domain için aynı sitenin açılmasıydı şimdi IIS tarafında bunu ayarlayalım.

IIS ‘de açılmasını istediğimiz web sitesinin binding’ine * eklememiz yeterli oluyor.


Evet tüm işlem bu kadar aslında basit işlemler ancak püf noktalar fazla J

Başka bir makalede görüşmek üzere.

2 Yorum -“DNS ve IIS Parking”

  1. ibrahim yazmış:

    hocam herseyi yaptım, ns1.webalanım.com u explorıra girdiğimde sayfamı getiiriyor ancak siteme girince ana bilgisayar cozulumedi diyor neden olabilir acaba, bilgi verirseniz sevinirim

Yorumlayın