DNS Global Names

Server işletim sistemlerinin önceki versiyonlarında NETBIOS ismini çözmek içinWINS Sever özelliğini kullanıyordu.WINS forest genelinde NETBIOS isimlerinin çözümünü sağlar.Server 2008 ile birlikte DNS tarafında gelen GlobalNames özelliği DNS’e sorulan tek parça isimlerin çözülmesini sağlar.Tıpkı bir WINS Server gibi görev yapar.Bu özelliği kullanabilmek için bir GlobalNames adına sahip bir zone’a sahip olmamız gerekir.Tabiki bu zone’u kullanabilmek için bunu komut satırıyla aktif hale getirmemiz gerekecektir.DNS tarafında bu özelliği kullanabilmemiz için DNS Server’ın yüklü olduğu makinede Windows Server 2008 veya R2 yüklü olmalı,sorgulamayı DNS’e yapacak makinenin işletim sistemi pek önemli değildir. İlk olarak DNS Konsol’umuzda GlobalNames adlı zone yaratıyorum.
Forward Lookup zone altında primary zone altında GlobalNames adlı zone yaratıyorum.Burada büyük küçük harf olması önemli değil sadece zone’nun adının doğru olması gerekli.

Resim1 Dynamic Update özelliği GlobalNames içine otomatik olarak kayıt girilmesini sağlamaz.Biz bunu burda işaretlesek bile çalışmayacaktır.Admin olan kişi bu kayıtları elle girmesi gerecektir.

Resim2

Yarattığım GlobalNames adlı zone’unun altına deneme adlı bir ağ kaydı yaratıyorum.Ağ kaydının ip adresi ekranda da görüldüğü gibi 192.168.1.88

Resim3

Daha sonra bunu aktif hale gelmesi için komut satırına aşağıdaki komutu giriyorum.

 Resim4

GlobalNames özelliğini kullanmak için herşeyi hazırladıktan sonra yapacağımızı ufak bir şekilde açıklayalım.Sistemzone adlı domaine sahip bir makinede Dns Server Manager altında iki tane zone’a sahibim.Bu zone’lar sırasıyla GlobalNames ve test.com.Biz deneme.test.com’a ping attığımzda ip adresini çözeceğiz.Test.com adlı zone’da deneme adlı kayıt mevcut değil.Fakat biz bu adresi sorduğumuzda Dns ilk olarak GlobalNames’e bakacağından bize adres bilgisini cevaplıyor..

 Resim5

Test.com adlı zone’daki kayıtlar olmasa bile GlobalNames sayesinde sanki host kaydı burada varmış gibi gözükmekte ve IP adresi bilinmektedir.

Resim6

DNS GLOBAL NAMES Işlemimiz tamamlanmıştır. Artık tek parça isimleride , eklenmeyen kayıtlarıda çözebiliriz.

 

2 Yorum -“DNS Global Names Nedir, Nasıl Yapılır ? Resimli Anlatım”

  1. ALŞAN YILDIRIM yazmış:

    selam hocam;

    internete açılan bir dns kurmaya çalışıyorum söylenilenleri yaptım fakat nslookup yemiyor makine ‘unknown’ hatası veriyor yardımcı olursan çok sevinirim.
    teşekkürler.

Yorumlayın