BITLOCKER NEDİR?
Windows programının yüklü olduğu sürücüde (işletim sistemi sürücüsü) ve sabit veri sürücülerinde (örn. dahili sabit sürücüler) saklanan tüm dosyaların korunmasına yardımcı olmak için BitLocker Sürücü Şifrelemesi’ni kullanabilirsiniz Çıkarılabilir veri sürücülerinde (örn. dış sabit sürücüler veya USB flash sürücüler) saklanan tüm dosyaların korunmasına yardımcı olmak için BitLocker To Go’yu kullanabilirsiniz.
 
Ayrı ayrı dosyaları şifrelemenizi sağlayan Dosya Şifreleme Sistemi’nden farklı olarak, BitLocker sürücünün tamamını şifreler. Normal şekilde oturum açıp dosyalarınızla çalışabilirsiniz ancak BitLocker, korsanların parolanızı keşfetmek için güvendiği sistem dosyalarına erişmesini veya sürücünüzü bilgisayarınızdan çıkarıp farklı bir bilgisayara takarak sürücünüze erişmesini engelleyebilir.
 
BitLocker ile şifrelenmiş bir sürücüye yeni dosyalar eklediğinizde, BitLocker bu dosyaları otomatik olarak şifreler. Dosyalar şifrelenmiş sürücüde depolandıkları sürece şifrelenmiş halde kalırlar. Başka bir sürücüye veya bilgisayara kopyalanan dosyaların ise şifresi çözülür. Dosyaları başka kullanıcılarla paylaşıyorsanız (örneğin ağ üzerinden), o dosyalar şifrelenmiş sürücüde depolandığı sürece şifreli halde kalır, ancak yetkili kullanıcılar bunlara erişebilir.
İşletim sistemi sürücüsünü şifrelerseniz, BitLocker başlangıç sırasında bilgisayarınızda güvenlik riski oluşturabilecek koşullar (örneğin, BIOS üzerindeki değişiklikler veya başlangıç dosyalarındaki değişiklikler) olup olmadığını kontrol eder. Olası bir güvenlik riski algılanırsa, BitLocker işletim sistemi sürücüsünü kilitler ve sürücünün kilidinin açılması için özel bir BitLocker kurtarma anahtarı gerektirir. BitLocker’ı ilk etkinleştirdiğinizde bu kurtarma anahtarını oluşturduğunuzdan emin olun; aksi takdirde, dosyalarınıza erişiminizi kalıcı olarak kaybedebilirsiniz. Bilgisayarınızda Güvenilir Platform Modülü (TPM) yongası varsa, BitLocker bu yongayı kullanarak, şifrelenmiş işletim sistemi sürücüsünün kilidini açmak için kullanılan anahtarları mühürler. Bilgisayarınızı başlattığınızda, BitLocker, sürücünün anahtarlarını TPM’ye sorar ve sürücünün kilidini açar.
Veri sürücülerini (sabit veya çıkarılabilir) şifrelerseniz, bir parola veya akıllı kartla şifrelenmiş sürücünün kilidini açabilir ya da bilgisayarda oturum açtığınızda otomatik olarak kilidi açılacak şekilde sürücüyü ayarlayabilirsiniz.
BitLocker’ı istediğiniz zaman askıya alıp geçici olarak veya sürücünün şifresini çözüp kalıcı olarak devre dışı bırakabilirsiniz.
 
Şimdi BITLOCKER ile ilgili bir uygulama yapalım;
 
 
 
        
         Start kısmına Bitlocker yazalım ve PC’miz TPM modülünü destekliyor mu bunu öğrenelim…
 
 
 
 
 
 
 
 
   
 
 
 
 
                                            Görüldüğü gibi, bilgisayarımız TPM modülünü(yongasını) desteklemiyor.Yani biz ,bilgisayarımızın harddiskine Bitlocker uygulamasını yapamayız…
 
 
 
 
 
Ama, elimizde bulunan harici harddisk, USB(mp3 player vs…) gibi harddisklere bilgisayarımızın sanal Bitlocker uygulamasını desteklemesi sayesinde harici harddisklere bitlocker uygulamamsını  gerçekleştirebiliriz.,bunun için PC de gerekli ayarlamalar yapmamız gerekmektedir…
 
 
 
    
 
 
 
 
 
 
 
         Görüldüğü gibi, TPM modülünü harici harddisklerimiz için AKTİF hale getirebiliriz…
 
 
 
 
 
 
 
            Ben Kendi MP3 çalarıma Bitlocker uygulamasını yapıyorum,uygulamaya başlayalım…
 
 
 
      Bize;  Bitlocker uygulaması yapacaksan(harici harddiskini şifreleyeceksin) doğal olarak Şifre nizi giriniz diyor…
 
 
Eğer ki şifremizi unutursak bu şifreyi(bilgisayarın bize vereceği kurtarma şifresi( bir dosyaya kaydetmemizi istiyor) ben şimdilik C’ye kaydediyorum…
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
                                                         MP3 çalarımız şifrelenmeye başlıyor…
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Bakalım MP3 çalarımız şifrelenmiş mi?
 
 
   MP3 çalarımızın şirelendiğini görüyoruz…
 
 
Görüldüğü gibi artık USB belleğimiz koruma altında,şifre istiyor…
 
 
 
 
 
 
 
 
Şimdi oluşturduğumuz şifreyi girip,kilidi açalım…
 
 
 
 
Görüldüğü gibi şifreyi girdiğimizde, artık MP3 çalarımızın içindeki müziklere,dosyalara güvenli bir şekilde ulaşmış olduk…
 
 
 
 
Ve şimdi de bu Bitlocker(harddisk şifreleme) özelliğinden vazgeçmek istiyoruz yani Bitlocker uygulamasını kaldırmak istiyoruz , nasıl mı ; gayet basit…)
 
 
 
 
 
 
 
 
Oluşturduğumuz şifrenin çözüldüğü görülüyor…
 
 
 
 
Bitlocker uygulamasını MP3 çalarımızdan kaldırdık,artık şifre sorulmayacaktır…
 

8 Yorum -“BitLocker Nedir , Nasıl çalışır”

 1. elinize sağlık güzel olmuş ben uygulamayı aynen kullandım şifreyi kaldırdım bilgisayara format attığımda verilerimi görüyorum ama açamıyorum şifremi sakladım ama kullanıcı lar listesinde eski bilgisayar adım çıkıyor yeniye izin vermiyor naapa bilirim

 2. ömer yazmış:

  merhabalar ben kullandım şifreledim 700 gb diskimde 450 gb boş yerim vardı şifreleyince 6 gb boş yer kaldı bunun sebebi nedir şimdi şifreyi çözüyorum düzelir inş.

  • Faruk yazmış:

   boş alan tekrar açıldı mı?
   Ayrıca şifreleyince başka bilgisayarlarda ve/veya başka windows sürümlerinde dosyalar gözküyor mu?

   Güvenli modda gözüküyor mu?

 3. adını vermek istemeyen kullanıcı yazmış:

  tebrik ederim çok anlaşılabilir ve açıklayıcı olmuş
  teşekkür ederim

  • Emre yazmış:

   Emeğinize sağlık sade ve açıklayıcı olmuş.
   Fakat benim sorunum tam olarak şu. Şirket PC. den taşınabilir hard diskime veri aldım veri muhtemelen şifreliydi. Taşınabilir hard diskimi 3-4 pc. de denedim ve şu uyarıyı verdi.

   Bitlocker sürücü şifrelemesi(F:)
   ”F:diskini kurtarma hatası Bu sürücüde kurtarma anahtarı bulunamadı.Sürücünün kilidi açılamıyor.”

 4. Emre yazmış:

  Emeğinize sağlık sade ve açıklayıcı olmuş.
  Fakat benim sorunum tam olarak şu. Şirket PC. den taşınabilir hard diskime veri aldım veri muhtemelen şifreliydi. Taşınabilir hard diskimi 3-4 pc. de denedim ve şu uyarıyı verdi.

  Bitlocker sürücü şifrelemesi(F:)
  ”F:diskini kurtarma hatası Bu sürücüde kurtarma anahtarı bulunamadı.Sürücünün kilidi açılamıyor.”

 5. Vural yazmış:

  Herhangi bir donanımsal/yazılımsal değişiklik yapmadan önce bitlocker denen illetin askıya alınması gerektiğini acı şekilde tecrübe ettim. Eğer fbi verisi saklamıyorsanız kullanmamanızı şiddetle tavsiye ederim. Aksi taktirde tüm birikimleriniz verileriniz sonsuzluğa karışıyor.

Yorumlayın